Jak psát dobrý blog

úterý 30. březen 2010 16:56

Ne všechny blogy se dají lehce číst a ne vždy je čtenáři dočtou do konce. Chcete, aby ten váš četlo co nejvíce lidí? Přečtěte si pár užitečných rad.

Na blogování je sympatické, že snese jakýkoli formát, jenž vám vyhovuje. Také neexistují žádné uzávěrky, takže můžete psát, jak často se vám zachce. Piště o čemkoliv. O svých zážitcích, o tom, co vás potěšilo, nebo naopak naštvalo. O tom, co jste kde objevili nebo četli. Pište básně, eseje, úvahy, postřehy, fejetony, povídky, cokoliv. Pokud váš článek zaujme a pobaví aspoň jednoho člověka, pak blog splnil svůj účel.

Na druhé straně se internet nicneříkajícími blogy jen hemží; zkuste se před svým psaním vždy zamyslet, co nového čtenáři přinese zrovna ten váš příspěvek. Uvidíte, že brzy vám to přinese ovoce.

Deset rad, jak psát dobrý blog

1. Titulek - měl by být výstižný a lehce provokativní zároveň, neměl by nudit. Titulek je to první (společně s fotografií) na co padne zrak čtenáře. Proto si na něm dejte obvzlášť záležet, prodáváte jím celý svůj článek. Nesmí být ale příliš dlouhý, pak se ho zobrazí na Lidovkách.cz v boxu Blogy jen část. A nesmí být lživý, musí odrážet to, o čem píšete. A pozor - za titulkem se nedělá tečka.

2. Důležitý je první odstavec textu neboli perex. Měl by namotivovat čtenáře, aby se chtěl dozvědět ještě více a aby si na váš článek kliknul.

3. Používejte mezititulky. Důležitá slova můžete tučně zvýraznit, příp. použít kurzívu (ta se ale hůř čte).

4. Oddělujte tematicky řádkové odstavce. Slitý text v jeden velký odstavec je náročný na čtení a čtenář se v něm ztrácí. Může ho to odradit. Stejně tak se špatně čte text, který je psán různými typy písma, případně barevně. A málokdo učte článek, který bude příliš dlouhý. Proto pište stručně a výstižně.

5. Přidávejte ke svým článkům fotografie. A to zejména do perexu ("Přidat hlavní fotografii k článku a malé foto k perexu"). Dobře zvolené fotografie pozornost čtenáře rozhodně přitahují. Fotografie se vyplatí přidávat i v případě, že máte delší text. Článek pak nevypadá tak dlouhý a čtenář si ho spíš přečte celý.

6. Příspěvek by měl čtenáři přinést něco nového či jej aspoň pobavit. Snažte se psát pravidelně a přitom dobře. Lidé si na vaše texty zvyknou a budou vás sami vyhledávat.

7. Vědí vaši přátelé o tom, že máte blog? Pošlete jim odkaz. (Neposílejte maily bezhlavě na všechny strany - neobtěžujte s tím lidi, které znáte letmo nebo vůbec.)

8. Přidejte si adresu svého blogu do patičky (automatického podpisu) svého e-mailu, dejte si ho na vizitku, ...

9.  Sami diskutujte se svými čtenáři. Motivujete je tak k opětovné návštěvě blogu.

10. Své oblíbené blogy zařaďte do svých odkazů na blogu. Třeba udělají totéž i oni...

 

A několik rad pro začínající blogery od pana Jiřího Krejčího

1. Pozor na datum a čas článku: Stále se setkávám s tím, že se uprostřed nebo dokonce na konci titulní stránky bigblogeru objevují perexy článků, které by měly být uvedeny jako nejčerstvější. Vina není v systému, ale v autorech, které tímto upozorňuji na chybu, které se dopouštějí. Datum a čas vašeho nového článku se automaticky nastaví na okamžik, kdy začnete článek vytvářet. Proto je nutno před aktivováním článku tyto údaje upravit tak, aby souhlasily se skutečným časem aktivace, případně je nastavit dopředu, jako naplánovaný datum a čas aktivování.

V každém případě je dobré před aktivováním článku tyto údaje zkontrolovat, protože jejich změna u již aktivovaného článku je nemožná; tak se snadno stane, že se váš článek dostane na hlavní stránce bigblogeru tam, kde ho nechcete mít. Proto doporučuji, abyste před psaním článku nejprve nastavili tyto údaje a teprve potom začali článek psát. Po napsání článku je dobré ho nejprve uložit jako neaktivní. Po uložení kliknout na tlačítko Zobrazit článek na samém horním nebo dolním okraji formuláře a prohlédnout si jak bude článek skutečně vypadat, protože stránka formuláře, na kterou článek píšete a stránka, která se zobrazí na bigblogeru nejsou rozměrově shodné. Teprve když se vám článek opravdu líbí, tak ho označte jako aktivní a před uložením ještě znovu překontrolujte datum a čas. Pokud píšete své články přímo do formuláře na bigblogeru, potom mezi začátkem psaní a aktivací může být dost velký časový rozdíl.

2. Návod na vkládání YouTube videa do blogu

Nejprve si na adrese http://www.youtube.com/ otevřu domovskou stránku serveru YouTube, kde do okénka vyhledat zapíšu přibližný název videa, které chci vyhledat, např.: Neujahrskonzert 2009. Po stisknutí tlačítka a vyhledání seznamu skladeb, si vyberu tu, která mne zajímá, např. oblíbený Pochod Radeckého. Objeví se mi zvolené video. To v klidu poslouchám a při tom si prohlédnu vpravo od obrázku dvě okénka: V horním je uvedena Adresa URL, kterou můžeme zkopírovat a uložit si ji někam pro případné použití, kdybychom si chtěli pochod přehrát přímo na YouTube. Pro umístění daného videa na  blog je však důležitý údaj ve spodním okénku, s označením VLOŽIT. To je kód v jazyce HTML, který si zkopírujeme a vložíme do kódu HTML své stránky na místě, kde chcete mít video zobrazeno.

 

3. Vkládání odkazů do článku

Nejprve napíšeme do perexu potřebný text. Potom označíme slovo nebo několik slov, pod která chceme odkaz vložit. Po označení se zviditelní symbol pro vkládání odkazů: vklad-3.jpg Kliknete na něj a objeví se okno pro zadání URL odkazu, tj.adresy stránky, na kterou chceme odkázat. Do URL odkazu zkopírujete URL adresu. Slovo se vám zaktivní.

Další rady najdete ZDE.

BLOG info

BLOG info

BLOG info

info

Vše, co potřebujete vědět o blogování na Lidovkách

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora